History
-
Märkningen Kronan/U var det sista och definitiva tyska beviset för vapen som godkänts till färdigt skick. Den andra kronan var bevismärket för revolvrar och mynningsladdarpistoler. Märkningen är alltså ingen dubbelkrona, utan två separata märkningar.
Det betyder inte nödvändigtvis att det är en tysktillverkad revolver, utan den kan också ha kontrollerats och märkts för att säljas i Tyskland. Om det hade gjorts i Belgien eller något land vars kontrollmärkning hade erkänts av Tyskland, skulle den inte ha kontrollmärkts i Tyskland.
Troligen är den tillverkad i Spanien, som vid denna tid inte hade några obligatoriska märkningar, och därför måste kontrollmärkts i Tyskland, innan den kunde säljas där.
Förvärv: October 10, 1974
Gåva- Givare till museetJohanssons sterbhus, Göstasäker
- Givare, ortSverige Småland Kronoberg Växjö Konga Växjö Växjö Växjö stadsäker
Produktion - Producerad: 1891 - 1939
Okänd tillverkare.
Classification
License information
-
License
Attribution (CC BY)
- Photographer Ludwigsson, Jörgen
- Ägare av original Kulturparken Småland AB
Endast bildlicens. Avbildade föremål kan ha egen upphovsrätt.
Metadata
- Identifier M 23212
- Part of collection Föremål
- Owner of collection Kulturparken Småland/Smålands museum
- Institution Kulturparken Småland / Smålands museum
- Date published September 21, 2023
- Date updated October 25, 2024
- DIMU-CODE 0210213915718
- UUID 275ec86c-142e-46b7-bad4-90ff26128556
- Tags
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».