Haglöfs
Haglöfs är ett svenskt företag i den så kallade outdoor-branschen och tillverkar kläder samt utrustning för friluftsliv och ägs av den japanska Asicskoncernen. En av företagets mest kända produkter är ryggsäcken Tight, som sålts i mer än en miljon exemplar (2008).
Historik
Haglöfs grundades av Wiktor Haglöf i Torsång i Dalarna som 1914 började sälja ryggsäckar till den lokala marknaden. 1974–1987 ägdes bolaget av Bonnierkoncernen. 1987 delades företaget upp i två: Sacci, som gör utrustning åt militär, räddningstjänst med mera, och Haglöfs (under AxTrade) som framförallt tillverkar utrustning för privatpersoner.Sacci.se: Historia 1993 sålde Axtrade Haglöfs till investmentbolaget Atle, som i sin tur förvärvades av Ratos 2001. 12 juli 2010 sålde Ratos Haglöfs till japanska sko- och klädföretaget Asics. Haglöfs startade dotterbolag i Finland 1998, Norge 1999, Danmark 2000, Tyskland 2003 och Storbritannien 2007. Den svenska grenen av bolaget heter Haglöfs AB. Övriga länder där Haglöfsprodukter säljs sker försäljningen via agenter.
Verksamhet
vänster|VD Carsten Unbehaun
Idag är Haglöfs Nordens största leverantör av outdoorprodukter och tillverkar över en miljon produkter årligen fördelade på ryggsäckar, sovsäckar, kläder och skor. Företaget har etablerat sig i Europa och Asien. Dagens huvudkontor är delat mellan Avesta och Kallhäll. I Avesta finns också företagets centrallager. Produktionen sker idag i Estland, Polen, Rumänien, Vietnam och Kina. Bolaget omsatte 2009 589,6 miljoner kronorHaglöfs årsredovisning 2009.
Swiss Alpine Rescue köpte kläder från Haglöfs 2008 och ryggsäckar 2009. Företaget har också utrustat flera expeditioner till bland annat Mount Everest och Mont Blanc.