• "Et dukkehjem - 1879" I anledning åpningen  av utstillingen.Skuespllerinne Wenche Foss, skuespillerinne Lise Fjeldstad og museumsdirektør Olav Aaraas.
    Photo: Reinsfelt, Anne-Lise / Norsk Folkemuseum

"Et dukkehjem - 1879" I anledning åpningen av utstillingen.Skuespllerinne Wenche Foss, skuespillerinne Lise Fjeldstad og museumsdirektør Olav Aaraas.

Created with Sketch.

Lise Fjeldstad

Lise Barbra Skappel Fjeldstad (født 17. juni 1939 i Oslo) er en norsk skuespillerinne og instruktør. Hun er datter av kapellmester Øivin Fjeldstad (1903–1983) og Julie Antoinette Skappel (1910–1996). Hun ble ansatt ved Nationaltheatret i 1975. Skuespillerkarriere Lise Fjeldstad gikk ut av Statens Teaterhøgskole i 1963 og ble samme år ansatt ved Det norske teatret. Her spilte hun roller som for eksempel Desdemona i Othello i 1966, Ragnhild i Medmenneske av Olav Duun i 1967 og Hedda Tesmann i Hedda Gabler i 1971. Lise Fjeldstad var ansatt her fra 1963 til 1971 og igjen fra 1974 til 1975. Fra 1971 til 1974 var Lise Fjeldstad ansatt ved Fjernsynsteatret. Her tolket hun roller som Maja Rubeck i Naar vi døde vaagner, Ljoba Andrejevna i Kirsebærhaven og Nora i Et Dukkehjem, alle i 1973. I 1975 ble Fjeldstad ansatt ved Nationaltheatret. Her har hun blant annet spilt Blanche i En sporvogn til begjær (1975), Agnes i Brand (1978), tittelrollen i Friedrich Schillers Maria Stuart (1986), Martha i Hvem er redd for Virginia Woolf? (1988), Helene Alving i Gengangere (1993), moren i Draum om hausten (1999) og Den eldre kvinna i Svevn i 2005. Lise Fjeldstad har iscenesatt fem oppsetninger av Reisen til Julestjernen på Nationaltheatret, samt Dansetimen av Astrid Saalbach i 1987 og Til Julia av Margareta Garpe i 1989, begge på Nationaltheatret, og dessuten Fru Inger til Østeraad ved Riksteatret i Gengangere ved Teater Ibsen, begge i 2000. I 2001 iscenesatte hun Yasmina Rezas Livet × 3 ved Den Nationale Scene i Bergen. Hun har også vært instruktør og programansvarlig for fem 17. mai-festmatinéer. I 2002 iscenesatte hun Jon Fosses Ettermiddag på Riksteatret. Også i 2002 Olav Duuns Medmennesket ved Rogaland Teater. I 2004 P.O. Enquist Den 25. timen ved Det Norske Teatret/Riksteatret. I 2006 spilte hun rollen som Johanne Paus, Ibsens farmor, i NRK-miniserien En udødelig mann om Ibsens barndom og ungdom. Lise Fjeldstad har også å vært å se i en rekke filmer og fjernsynsdramaer. Hun er medlem av Det Norske Akademi for Språk og Litteratur og styremedlem i PLAN Norge. Bror til Lise Fjeldstad er næringslivsmannen og politikeren Øivin Skappel Fjeldstad. Lise Fjeldstad var samboer med skuespilleren Per Sunderland.

Add a comment or suggest edits

To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».

Leave a comment or send an inquiry

Order this image

You have unsaved changes.

Are you sure you want to leave this page?

Share to