Manufactured by
History
-
Fra OVDS hjemmeside
Når OVDS nå har bestemt at det nye Hurtigruteskipet skal hete MS Finnmarken, blir dette det fjerde skipet som bærer navnet i hurtigrutetrafikk. Riktig nok gikk det første skipet i trafikk før den offisielle Hurtigruten ble opprettet, men den første DS Finmarken gikk også i post- og passasjertrafikk mellom Bergen og Tromsø/Hammerfest.
Det var i 1865 at Det Bergenske Dampskibsselskab begynte med seilinger nordover med DS Finmarken, og året etter kom Det Nordenfjeldske Dampskibsselskab i Trondheim og ville ta del i seilasen. I 1865 påtok de to rederiene seg å å seile en 8-daglig rute mellom Trondheim og Hammerfest i tiden februar-august, og 14-daglig resten av året. Ruten ble satt i sammenheng med ruten Trondheim - Bergen og Bergen - Hamburg. 7. juni 1865 gikk Bergenskes DS Finmarken sin første tur til Nord-Norge under postflagget.
Fotografering: 1899 (I følge protokoll)
- ProdusentWorm-Petersen, Severinsikker
- ProdusentWorm-Petersen, Severinsikker
Classification
License information
-
License
Attribution (CC BY)
Metadata
- Identifier NTM UWP 08830
- Alternative name 576 - Fra tidligere eier (Trolig samme som dette bildet i storformat)
- Part of collection NTM
- Owner of collection Norsk Teknisk Museum
- Institution Norsk Teknisk Museum
- Date published August 11, 2014
- Date updated February 28, 2024
- DIMU-CODE 011014281999
- UUID 6afda167-33a6-482e-aaf4-7b654b46a86d
- Tags
1 comment
Sten Magne Engen, August 21, 2021
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».