History
-
Bild ur fotoalbum. På insidan av albumets pärm står det skrivet "Karin Peterson 1911"
Albumet ingår i den samling med fotografier som tillhört S Gunnar Peterson. Karin Peterson var S Gunnar Petersons faster.
---
Bryggeriets stora isupplag
Karin Peterson bodde i det gamla Kokhuset på Nygatan, kvarteret Kransen (senare kvarteret Syrenen). Det här är ett av de fotografier som visar miljön nära hennes bostad.
På fotografiet syns ett isupplag. I boken ”Staden jag minns” skriver S. Gunnar Peterson, brorsbarn till Karin Peterson, att mellan Kokhuset och Nygatan 3 låg bryggeriets stora isbinge. Där var is upplagd i så stor mängd att det räckte till för bryggeriets kylbehov under ett helt år.
Kokhuset i Vänersborg uppfördes 1838. Brandrisken gjorde att det var förbjudet att ha öppen eld på båtarna som låg tätt i hamnen. I kokhuset kunde skeppsbesättningarna laga mat och tvätta kläder. När kokhuset inte längre behövdes började det i stället användas som bostadshus. I flera generationer har släkten Peterson bott i Kokhuset.
Källor:
Liljewall, Britt, Vänersborgs historia III. Småstaden som blev storkommun. Drag i 1900-talets utveckling. Vänersborg 1994.
Peterson, Sven Gunnar. Staden jag minns / teckningar: Per Molnit ; text: S. Gunnar Peterson. – 2010
---
Vilket bryggeri är det som det handlar om? Bilden sitter i ett album där det står 1911 på insidan av pärmen så troligen är det Blücherska bryggeriet, men äldre fotografier kan också ha satts in i albumet. Se bryggerihistoria nedan:
Bryggerihistoria
Anders Blücher köpte bryggerirörelsen 1 april 1857 av Anders Magnus Pettersson. Rörelsen var förlagd i kvarteret Kransen.
Anders Blücher var född i Helsingborg 1816 och utbildade sig till murare. Han gifte sig med Lisette Svensson (f. 1805) som kom från Värmland. År 1842 flyttade han till Vänersborg. Där förvärvade han Råstocks Brunn- och Badinrättning.
År 1849 ansökte Blücher om burskap som bryggare hos magistraten, som godkändes året efter. Det var först 1957 då han blev ägare av Ander Magnus Petterssons bryggeri då han började med denna näring. År 1876 såldes näringen till svärsonen. Svärsonen dog dock året efter och rörelsen övertogs av änkan Cecilia Elisabet som drev bryggeriet fram till 1904 då rörelsen såldes till Albin Borg och John Källberg. Man drev rörelsen under namnet Blüchers efterträdare.
Från 1913 köptes köptes Blücherska bryggeriet upp av Frithiof Hammar (f. 1867) och slogs ihop med Sjöstrandska bryggeriet som inköpts tidigare. Företaget drevs vidare under namnet Wenersborgs förenade bryggerier fram till 1918 då det såldes till J. A. Pripps & Son.
Källa: minnesskrift av Sven Axel Hallbäck. Bryggerinäringen i Vänersborg 1642-1962. Utgiven av Vänersborgs bryggeri 1964.
Accession: 2017
- Givare till museetPeterson, MARIANNE
Fotografering
- FotografOkänd
Proveniens - Ägande
- Historisk händelse, person med anknytning till föremåletPeterson, S GUNNAR (1925 - 2010)
- History
Minnesord Vänersborgs Söners Gilles årsskrift 2010:
Vänersborgaren S. Gunnar Peterson var född den 1 maj 1925 och avled den 4 januari 2010.
Gunnar Peterson var till professionen polis men det är som den hedrande benämningen ”vänersborgare” han kommer att ihågkommas. Gunnar kunde sitt Vänersborg och genom otaliga stads- och kyrkogårdsvandringar har han lärt generationer av vänersborgare vår historia.
Gunnar Peterson var rikt begåvad och gjorde ett flertal parallella karriärer. Som elitidrottsman och som politiker för att nämna några. Därtill deltog han flitigt i samhälls- och kulturdebatten och få kunde jämföra sig med honom när det gällde att hålla tal eller deklamera. Inträdde i Gillet år 1981.
- Födelseort,Sverige (SE) Västergötland Västra Götaland Vänersborg Väne Vänersborg Gammalt län: Älvsborgs län
- Levnadsort,Sverige (SE) Västergötland Västra Götaland Vänersborg Väne Vänersborg Kransen Kokhuset
- Levnadsort,Västergötland Västra Götaland Vänersborg Väne Vänersborg Nygatan 15
- ProfessionPolis
- Alternative namesPeterson, Sven Gunnar
- GenderMan
- DigitaltMuseumSearch in «Peterson, S GUNNAR»
- History
- Historisk händelse, person med anknytning till föremåletPeterson, KARIN (1894 - 1918)
- History
Karin Peterson f. 1894-03-12 d.1918-10-05
Karin Peterson föddes i Vänersborg 1894. Med sin familj bodde hon i det gamla kokhuset i kvarteret Syrenen. Kokhuset uppfördes 1838 i den norra delen av hamnen. Brandrisken gjorde att det var förbjudet att ha öppen eld på båtarna som låg tätt i hamnen. I kokhuset kunde skeppsbesättningarna laga mat och torka sina kläder. När kokhuset inte längre behövdes började det i stället användas som bostadshus. Sex små lägenheter och två spisrum rymdes i huset.
Karin Peterson var med i Vänersborgs roddklubb. Det fanns tidigt ett stort intresse för roddsport i Vänersborg. Efter initiativ av Halvord Lydell bildades Vänersborgs roddklubb den 14 maj 1914. Klubbens första lokaler fanns på Tackjärnsbacken. Tillsammans med sina bröder Arvid och Algot var Karin med i Vänersborgs roddklubb från starten.
Karin engagerade sig i rösträttsfrågan. Med sin underskrift var hon med och krävde kvinnlig rösträtt. I namnlistorna från Vänersborg går att läsa: Karin Peterson. Titel: Fröken. Yrke: Bokhandelsmedhjälpare. Vänersborg. Lämnat 1kr i bidrag. Landsföreningen för kvinnans politiska rösträtt (LKPR) samlade lokala rösträttsföreningar i hela landet. År 1913 tog de initiativ till att samla in svenska kvinnors namn för att kräva rösträtt. Genom ett omfattande arbete kunde det år 1914 överlämnas drygt 351 000 namnunderskrifter till Riksdagen.
Karin arbetade som bokhandelsbiträde i Georg Bergius bokhandel.
Karin blev endast 24 år gammal. I Wenersborgs Död och begravningsbok står det 1918-10-05 "Karin Petterson bokhandelsbiträde från Kokhuset. Dödsorsak: Pneumonia acut". Pneumonia acut betyder akut lunginflammation. Sannolikt var det influensan Spanska sjukan som Karin Peterson dog av. Spanska sjukan drabbade unga vuxna hårt och en vanlig dödsorsak var följdsjukdomen lunginflammation.
Källor:
Artikel Vänersborgs Bokhandel speciellt i äldre tider av Josef Sjögren. Vänersborgs Söners Gilles Årsskrift 1952
Död- och begravningsbok för Wenersborgs Församling 1910-1922
Liljewall, Britt, Vänersborgs historia III. Småstaden som blev storkommun. Drag i 1900-talets utveckling. Vänersborg 1994.
Riksarkivet. Kvinnornas opinionsyttring för politisk rösträtt och valbarhet, 1914. Älvsborgs län, Vänersborg. N:o: 6996
Vänersborgs roddklubb. Historik-arkiv. Förvaras: Föreningsarkivet Vänersborg SE/P009/VBG_48
VMSGP00958-139 - porträtt på Ruth Bergius och Karin Peterson
VMSGP00961-54 - vykort adresserat till "Fröken Karin Peterson adr. Herr Georg Bergius Bok & Pappershandel, Vänersborg"
- Födelseort,Sverige (SE) Västergötland Västra Götaland Vänersborg Väne Vänersborg Gammalt län: Älvsborgs län
- Levnadsort,Sverige (SE) Västergötland Västra Götaland Vänersborg Väne Vänersborg Kransen Kokhuset
- Dödsort,Sverige (SE) Västergötland Västra Götaland Vänersborg Väne Vänersborg Kransen Kokhuset
- ProfessionBokhandelsbiträde Medlem i Vänersborgs Roddklubb
- GenderKvinna
- NationalitySvensk
- DigitaltMuseumSearch in «Peterson, KARIN»
- History
Classification
Placement
License information
-
License
Public domain mark (CC pdm)
Metadata
- Copies 1 Positiv kopia
- Identifier VMSGP00958-086
- Part of collection VM Foto
- Owner of collection Vänersborgs museum
- Institution Vänersborgs museum
- Date published November 22, 2024
- Date updated November 22, 2024
- DIMU-CODE 0210114738994
- UUID e15be16e-9436-4929-8392-2fce11364016
- Tags
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».